Włodzimierz Głuchowski - znany aptekarz i numizmatyk
Okres okupacji Głuchowski przeżył w Warszawie. Został wcielony do II Obwodu "Żywiciel" (Żoliborz) Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej. Pracował jako sanitariusz pod pseudonimem "Tomaszewski".
Po wojnie wrócił do Warszawy gdzie kontynuował praktykę aptekarską jako kierownik apteki oraz pracownik naukowy tworzonego właśnie Wydziału Farmaceutycznego Uniwersytetu Łódzkiego.
Zmarł 24 września 1977 roku.
Włodzimierz Głuchowski jako numizmatyk
Włodzimierz Głuchowski był również kolekcjonerem numizmatykiem. Zgromadził dużą kolekcję monet, a jego zbiory – zwłaszcza monet i banknotów łódzkiego getta – były jednymi z najbogatszych w świecie. Przekazał liczne zbiory do muzeów, archiwów i bibliotek, m.in. dla Muzeum Farmacji w Krakowie, Muzeum Historycznego w Warszawie, Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego, Zamku Królewskiego w Warszawie, Muzeum Archeologicznego w Łodzi, Muzeum Historii Ruchu Rewolucyjnego w Łodzi, Muzeum Sztuki Medalierskiej we Wrocławiu, Skarbca Klasztoru na Jasnej Górze w Częstochowie. Skarbiec na Wawelu otrzymał dwie złote monety z wizerunkiem króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, Biblioteka Jagiellońska – kubek srebrny wykonany z monet z okresu powstania listopadowego, Muzeum Narodowe w Warszawie – unikalny i bezcenny zbiór monet, banknotów i bonów z getta łódzkiego. (fragment dot. numizmatycznej pasji Głuchowskiego pochodzi z artykułu "Aptekarski ród Głuchowskich".)
Poz. 2127 LINK 5 złotych Konstytucja 1925, mosiądz, nakład 60 sztuk.
Komentarze
Prześlij komentarz