Włodzimierz Głuchowski - znany aptekarz i numizmatyk

W ofercie nadchodzącej aukcji Antykwariatu Numizmatycznego Michał Niemczyk, wśród blisko 40 próbnych monet II RP, jest kilka z proweniencją ex. Głuchowski. Przez ostanie lata na rynku aukcyjnym pojawiały się monety z tej kolekcji, ale wiele osób zachodziło w głowę kim był ów "ex. Głuchowski"? Poszperałem i odszukałem kilka informacji o człowieku, który stworzył jedną z ciekawszych kolekcji monet Wolnego Miasta Gdańska oraz II RP. 

Włodzimierz Głuchowski urodził się 7.07.1904 w rodzinie aptekarskiej. Szkołę średnią ukończył w Łodzi. Następnie w latach 1928 - 1932 studiował farmację w Wilnie, gdzie uzyskał tytuł magistra. Po śmierci ojca Bronisława (wybitnego farmaceuty i aptekarza), wraz z siostrą Wandą, przejął po nim prowadzenie apteki w Łodzi. We wrześniu 1939 roku został powołany do wojska - zarządzanie apteką spadło na jego żonę Ludmiłę. Niestety apteka szybko została przejęta pod zarząd niemiecki i pod nazwą Hanza Apotheke funkcjonowała do 1945 roku.

Okres okupacji Głuchowski przeżył w Warszawie. Został wcielony do II Obwodu "Żywiciel" (Żoliborz) Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej. Pracował jako sanitariusz pod pseudonimem "Tomaszewski". 

Po wojnie wrócił do Warszawy gdzie kontynuował praktykę aptekarską jako kierownik apteki oraz pracownik naukowy tworzonego właśnie Wydziału Farmaceutycznego Uniwersytetu Łódzkiego. 

Zmarł 24 września 1977 roku. 

Włodzimierz Głuchowski jako numizmatyk

Włodzimierz Głuchowski był również kolekcjonerem numizmatykiem. Zgromadził dużą kolekcję monet, a jego zbiory – zwłaszcza monet i banknotów łódzkiego getta – były jednymi z najbogatszych w świecie. Przekazał liczne zbiory do muzeów, archiwów i bibliotek, m.in. dla Muzeum Farmacji w Krakowie, Muzeum Historycznego w Warszawie, Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego, Zamku Królewskiego w Warszawie, Muzeum Archeologicznego w Łodzi, Muzeum Historii Ruchu Rewolucyjnego w Łodzi, Muzeum Sztuki Medalierskiej we Wrocławiu, Skarbca Klasztoru na Jasnej Górze w Częstochowie. Skarbiec na Wawelu otrzymał dwie złote monety z wizerunkiem króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, Biblioteka Jagiellońska – kubek srebrny wykonany z monet z okresu powstania listopadowego, Muzeum Narodowe w Warszawie – unikalny i bezcenny zbiór monet, banknotów i bonów z getta łódzkiego. (fragment dot. numizmatycznej pasji Głuchowskiego pochodzi z artykułu "Aptekarski ród Głuchowskich".)


Poz. 2127 LINK 5 złotych Konstytucja 1925, mosiądz, nakład 60 sztuk. 
Poz. 2133 LINK 5 złotych Nike 1927, bez napisu na rancie i bez napisu PRÓBA, drugi znany egzemplarz

Poz. 2140 LINK Klipa 5 złotych 1936 Żaglowiec, brąz. Komentarze