Studukatówka bydgoska 1621 Zygmunta III Wazy - 400. rocznica emisji monety


W 2021 roku przypada 400. ROCZNICA EMISJI 100 DUKATÓWKI BYDGOSKIEJ ZYGMUNTA III WAZY. To doskonały moment aby przypomnieć wpis sprzed kilku tygodni dotyczący monografii wydanej w 2018 roku o tej właśnie spektakularnej monecie. Samej monety większości osobom "przedstawiać" chyba nie trzeba. Autorem tego wydawnictwa jest polski numizmatyk i badacz monet Pan Dariusz Jasek, który przez kilka lat badał historię, śledził losy i wszelkie informacje o tej monecie. W efekcie powstała niezwykle interesująca pozycja godna polecenia do każdej domowej biblioteczki numizmatycznej. 

Jest to książka nie tylko ciekawa pod kątem numizmatycznym czy historycznym ale jest to również bardzo inspirująca publikacja dla każdego badacza historii monet. Monografia ta pokazuje bowiem jak wieloletnie badania i odkrycia autora, które składane cegiełka do cegiełki w efekcie przełożył się w wydanie i opublikowanie monografii o "setce". 

Jest to pierwsza kompleksowo opracowana monografia słynnej polskiej złotej studukatówki. Obok opisu wszystkich znanych egzemplarzy tej monety zawiera wiele informacji, w dużej mierze nie publikowanych wcześniej w literaturze. Książkę opatrzył wstępem dr Tsaba Tóth, Kurator Gabinetu Numizmatycznego Węgierskiego Muzeum Narodowego w Budapeszcie.


Książka zawiera m.in.:

  • Tło historyczne emisji studukatówki
  • Szczegółowy opis wszystkich znanych egzemplarzy
  • Analiza wszystkich znanych stempli
  • Informacje o biciach w srebrze i ponownych biciach
  • Format A4, 102 strony, miękka oprawa
  • Język polski i angielski (w jednej książce)
  • Druk offset w pełnym kolorze
Zachęcam serdecznie wszystkich do odwiedzenia strony autora tej monografii. Pod adresem www.zlotedukaty.pl zapoznacie się z historią badań nad studukatówką, poznacie kulisy powstania książki, obejrzycie fantastyczne zdjęcie z etapów badań oraz kupicie tę książkę bezpośrednio od autora z możliwością zamówienia z autografem - POLECAM. 


 

Podczas jednej z aukcji GNDM Pan Dariusz Jasek wygłosił ciekawy wykład "Moja przygoda ze 100-dukatówką": 


Strona autora książki: www.zlotedukaty.pl 


Uruchomiliśmy dobrowolną zbiórkę pieniędzy na portalu www.zrzutka.pl na dalszy rozwój i działalność Portalu Numizmatycznego. Jeśli uważasz, że strona jest interesująca i warto ją wesprzeć WEJDŹ TUTAJ i dowiedz się więcej.


Komentarze