Legendarna kolekcja monet króla Faruka I

18 marca 1954 roku na zawał serca umiera w Rzymie były król Egiptu
Faruk I. Jako władca  nie sprawdził się. Nie był akceptowany przez społeczeństwo. W końcu w roku 1952 w wyniku zamachu stanu został obalony i wygnany z kraju. Zostawił jednak coś po sobie co do dziś w świecie numizmatycznym wzbudza niemałe emocje - mianowicie zbiór numizmatyczny, który uznawany jest za jeden z największych i najbardziej wartościowych kolekcji monet i medali w dziejach numizmatyki światowej. 

Faruk I - król Egiptu

Faruk I objął tron po swoim przedwcześnie zmarłym ojcu. W dniu jego śmierci był jeszcze niepełnoletni i jako szesnastolatek nie mógł samodzielnie rządzić krajem.  Do czasu osiągnięcia pełnoletności w jego imieniu władze sprawowała powołana Rada Regencyjna. Oficjalnie koronowany został 29 lipca 1937 roku. 

Od samego początku odrzucał przyjęty po 1922 roku w Egipcie ustrój demokratyczny. Od samego początku rządził nieudolnie i niesprawnie. Wiele niewłaściwych decyzji polityczno-ekonomicznych tylko pogłębiło i tak już panujący w kraju kryzys. Bardzo szybko stracił poparcie wśród społeczeństwa. 

Faruk od samego początku lubił pławić się w luksusach. Wszystko to odbywało się niestety kosztem społeczeństwa. Kolekcjonował najróżniejsze przedmioty z wielkim rozmachem. Uwielbiał wszystko co cenne, kosztowne i drogie. To, obok nieudolnych rządów przelało czarę goryczy. W lipcu 1952 roku w wyniku przeprowadzonego zamachu stanu, Faruk I został zmuszony do abdykacji. Oszczędzono mu procesu i więzienia, ale wygnano z kraju. 

Osiadł we Włoszech gdzie nadal prowadził bardzo luksusowe i rozrywkowe życie. W odpowiednim czasie zabezpieczył swój byt. Zmarł w 1954 roku w wieku zaledwie 45 lat. Przyczyną śmierci był zawał serca. Aż chciałoby się w tym miejscu zacytować klasyka "Żył szybko, kochał mocno (uwielbiał kobiety) i umarł młodo". 


20 piastrów 1938, złota moneta z wizerunkiem króla Faruka I (źródło: Dom aukcyjny Numimarket.pl)

Faruk I - "numizmatyk"

Po abdykacji, Faruk I zostawia w Egipcie większość przedmiotów które kolekcjonował przez lata. Przywódcy stojący za przeprowadzonym zamachem stanu zwyczajnie nie pozwolili mu wywieźć kosztowności. Kilka lat później prawnicy Faruka próbowali odzyskać precjoza, ale bezskutecznie. Wśród tego co zostało po nim w Egipcie jest właśnie to co nas numizmatyków interesuje najbardziej - legendarny zbiór złotych monet i medali z całego świata, liczący ponad 8.5 tys. przedmiotów zbiór numizmatyczny, który uznawany jest za jeden z największych i najcenniejszych (jeśli nie najcenniejszy) tego typu zbiorów na świecie. Wśród nich było wiele unikatów, które dziś na rynku numizmatycznym osiągają zawrotne - milionowe ceny. 


Katalog aukcyjny z 1954 roku z monetami króla Faruka 

Faruk swoją kolekcję budował z wielkim rozmachem. Angielscy i amerykańscy pośrednicy dostarczali mu najcenniejsze walory do zbioru. Wśród tych, które dziś wzbudzają największe emocje warto wymienić przede wszystkim 20 dolarówkę z 1933 roku Double Eagle. 


Prezentowany na zdjęciu egzemplarz, pochodzący z kolekcji króla Faruka I będzie licytowany w czerwcu 2021 roku na nowojorskiej aukcji. Estymacja na poziomie 10-15 mln dolarów. Za kilka dni na Portalu Numizmatycznym ukaże się obszerniejszy artykuł o tej niezwykłej monecie. LINK DO AUKCJI

W roku 2002 egzemplarz Double Eagle z kolekcji Faruka I został sprzedany na aukcji za 7,5 mln dolarów. Historia tej monety jest niezwykła - do tego stopnia, że przez lata interesowała się nią amerykańska Secret Service. Ten sam egzemplarz w czerwcu 2021 roku ponownie zostanie wystawiony na aukcji numizmatycznej. Już za kilka dni przedstawimy historię tej monety - chyba jedynego numizmatu na świecie, którego poszukiwały amerykańskiego służby specjalne. 

Początkowo, po obaleniu króla zastanawiano się co zrobić ze wszystkimi kosztownościami, które po nim zostały. W końcu zdecydowano się na sprzedaż precjozów w tym również zbioru monet. Termin aukcji ustalono na przełom lutego i marca 1954 roku. Opisanie monet i stworzenie katalogu powierzono dwóm londyńskim firmom - Baldwin & Co. oraz Sotheby & Co. W środowisku kolekcjonerów i handlarzy wieść o sprzedaży legendarnej już wtedy kolekcji szybko się rozniosła. Do Kairu, gdzie miała odbyć się aukcja zaczęli zjeżdżać wszyscy zainteresowani. Sama aukcja odbyła się w przepięknym pałacu Koubbeh w Kairze. Wśród licytowanych monet była również druga 5 centówka Liberty Nickel z 1913 roku, która dziś obok Double Eagle jest jedna z najdroższych monet amerykańskich. 

Pięciocentówka znana pod nazwą Liberty Nickel została zaprojektowana w 1883 roku przez Charlesa Barbera i była formalnie produkowana do 1912 roku, jednak pięć egzemplarzy zostało wybitych ze sfałszowaną datą 1913 roku. Są one obecnie jednymi z najrzadziej spotykanych numizmatów, a po monecie bulionowej Double Eagle, należą do najdroższych monet świata. Egzemplarz sprzedany na aukcji na Florydzie w 2010 roku uzyskał cenę ponad 3,7 mln dolarów. 

Dorzuć grosik do projektu
Wśród licytowanych monet było również kilka polskich akcentów. Poniżej prezentujemy kilka przykładów, które w ostatnich latach zostały sprzedane na aukcjach numizmatycznych Antykwariatu Numizmatycznego Michała Niemczyka. 

Ostatecznie cała kolekcja została zlicytowana i rozjechała się w różne części świata. Większości monet na długie lata została zdeponowana w najlepszych światowych kolekcjach i słuch o nich zaginął. Obecnie raz na jakiś czas na aukcjach numizmatycznych pojawiają się monety z proweniencją ex Faruk, wzbudzając każdorazowo niemałe emocje. 


50 groszy 1919, nikiel. Unikatowy - jedyny znany egzemplarz. Znakomita proweniencja ex. Faruk / Karolkiewicz. Egzemplarz sprzedany w 2017 roku na aukcji Antykwariatu Numizmatycznego Michała Niemczyka za 85 500 zł. 


2 grosze 1923, złota próbna moneta II RP, ex Faruk, jedyny znany egzemplarz. Podczas aukcji Antykwariatu Numizmatycznego Michała Niemczyka w roku 2012, moneta została sprzedana za 264500 zł. 


20 zł 1925 głowa kobiety "Polonia", moneta wybita w nakładzie 5 egzemplarzy. Jeden z nich (nie ten ze zdjęcia) wchodził w skaład kolekcji Faruka. Ten egzemplarz w roku 2020 został sprzedany na aukcji Antykwariatu Numizmatycznego Michała Niemczyka za 265000 zł. 100 zł 1925 Mikołaj Kopernik, jeden z dwóch lub trzech znanych egzemplarzy tej monety w złocie. Drugi (lub trzeci) znany egzemplarz wchodził w skład kolekcji Faruka. W 2017 roku ten egzemplarz został sprzedany na aukcji Antykwariatu Numizmatycznego Michała Niemczyka za 180 000 zł. W tym miejscu zachęcam do lektury artykułu właśnie o tym fantastycznym projekcie monety: "100 zł Mikołaj Kopernik 1925 - projekt, który wyprzedził epokę".
Komentarze

Prześlij komentarz