Grosz do grosza a będzie ... kolekcja

Zbieranie monet jednego nominału jest dość powszechnym sposobem budowania kolekcji numizmatycznej. Już w XIX wieku powstawały katalogi dla konkretnego nominału. Współcześnie widać coraz większe zainteresowanie taką formą budowania zbioru. Stąd m.in współczesne wydania katalogów półtoraków, dukatów, talarów czy słynny już katalog Trojaków Tadeusza Igera. Według mnie taki sposób kolekcjonowania jest jednym z ciekawszych i bardziej inspirujących. 

Inspiracją do napisania tego krótkiego tekstu była historia sprzed kilku dobrych lat. Otóż miałem przyjemność poznać numizmatyka, który od kilkunastu zbierał jeden nominał. Człowiek ten, wiedząc że nie będzie w stanie kupować droższych monet m.in. talarów, postanowił zbierać drobną monetę jednego nominału. Długo nie musiał się zastanawiać jaki nominał wybrać - postanowił kolekcjonować grosza.

Twój zbiór to Twoje królestwo - pamiętaj zbiór monet, który tworzysz ma być przede wszystkim dla Ciebie i Tobie ma sprawiać radość. Zbierasz dla siebie i własnej satysfakcji a nie dla innych, żeby się pokazać.

Kolekcjoner ten od samego początku założył sobie, że w pierwszej kolejności stworzy zbiór przekrojowy, dokumentujący grosza od reformy monetarnej Kazimierza Wielkiego do czasów nam współczesnych. Na czym ta przekrojowość miała polegać? Otóż za cel postawił sobie zebrać po jednym egzemplarzu grosza każdego władcy, który ten nominał emitował i dodatkowo w obrębie jednego panowania zebrać po jednym egzemplarzu z każdej mennicy. Oczywiście nie udało się to w pełni, ponieważ kilka walorów było poza jego zasięgiem finansowym jak np. grosz krakowski Kazimierza Wielkiego. Po kilku latach okazało się, że powstał dość pokaźny zbiór pokazujący historię tej monety i przede wszystkim w doskonały sposób dokumentował jak nominał ten zmieniał się na przestrzeni wieków zarówno pod względem wizerunku, materiału czy masy. 

W momencie kiedy powstał wyżej opisywany zbiór, kolekcjoner postanowił go poszerzać uzupełniając go o ciekawe odmiany i warianty. Zawęził jednocześnie tematycznie swój zbiór ogólny do grosza Zygmunta III Wazy i w ten oto sposób ze zbioru ogólnego, który cały czas był podstawą całości,  zaczął powstawać zbiór stricte specjalistyczny dokumentujący szczegółowo grosza Zygmunta III Wazy. 

Zbieraj to co lubisz - jeśli interesujesz się historią średniowiecza to pomyśl o kolekcjonowaniu monet z tego okresu a nie sil się na zbieranie np. II RP bo akurat jest np. na to moda. Twoja wiedza historyczna z zakresu średniowiecza bardzo ułatwi Ci zbieranie monet tego okresu. 

Jak widać nie trzeba zbierać talarów czy dukatów, aby budować naprawdę ciekawy zbiór, który w fantastyczny sposób pokazuje jak na przestrzeni wieków zmieniał się ten niepozorny nominał. Poza tym tworząc kolekcję w ten sposób zdobywamy wiedzę ogólną / przekrojową z dziejów i historii mennictwa polskiego. Szczerze i serdecznie zachęcam tych, którzy jeszcze szukają swojego numizmatycznego kierunku do wzięcia pod uwagę tego, aby zbierać monety tak jak opisany wyżej kolekcjoner. Taki zbiór nigdy nie będzie nudny. 

Poniżej przykładowo prezentuję kilka wizerunków grosza z różnych epok dla zobrazowania ich różnorodności. 

1 grosz 1812, Księstwo Warszawskie

1 grosz 1612, Zygmunt III Waza

1 grosz 1768, Stanisław August Poniatowski

1 grosz 1930, II RP

1 grosz 1626, Zygmunt III Waza

1 grosz, Zygmunt I Stary
Komentarze