„Katalog szelągów koronnych Zygmunta III Wazy. Mennica olkuska”; Dariusz Marzęta

Do sprzedaży trafiła kolejna doskonała publikacja Pana Dariusza Marzęty - miłośnika, specjalisty i niekwestionowanego autorytetu w zakresie szelągów. Specjalistyczny katalog szelągów Zygmunta III Wazy z mennicy olkuskiej, który ukazał się w wersji drukowanej to uzupełniona i mocno rozbudowana wersja dotychczasowej wersji elektronicznej tego katalogu. Podobnie jak poprzednie, tak i to wydawnictwo z pewnością to obowiązkowa pozycja dla każdego miłośnika tego drobnego nominału jakim jest szeląg. 

W katalogu wyodrębniono 85 odmian szelągów olkuskich Zygmunta III Wazy. Jest to jedyny katalog szelągów olkuskich tego władcy, w którym poszczególne odmiany są ilustrowane zdjęciami.

Odmiany zostały wyodrębnione w oparciu o:

- roczniki (1588-1594)

- typy monogramu królewskiego (6 typów)

- herby

- inicjały

- znaki mennicze

- różnice napisowe

- różnice kompozycyjne (np. korona w polu monety lub korona przerywająca otok)

- różnice w rysunku poszczególnych elementów (herby, korona)


Książkę można nabyć bezpośrednio na stronie autora: KUP TUTAJ


Tych, którzy chcieliby się dowiedzieć więcej o szelągach zapraszam do obejrzenia wykładu Pana D. Marzęty "Historia szeląga polskiego". 


Bardzo dużo informacji nt. szelągów można znaleźć również na blogu autora: www.blognumizmatyczny.pl Dzięki uprzejmości autora książki, poniżej zamieszczam kilka zdjęć opisywanej publikacji. 

Komentarze