100. rocznica III Powstania Śląskiego - zapowiedź emisji NBP

Narodowy Bank Polski opublikował w Monitorze Polskim zapowiedź emisji srebrnej 10 zł i złotej 200 zł "100. rocznica III Powstania Śląskiego". Emisja obydwu numizmatów zaplanowana jest na 15 kwietnia 2021 roku. Autorem projektów graficznych i realizacyjnych jest artysta medalier Sebastian Mikołajczak. 

Moneta 10 zł

Awers: z lewej strony wizerunek orła ustalony dla godła Rzeczypospolitej Polskiej, pod orłem, po prawej stronie znak mennicy: m / w; powyżej orła oznaczenie roku emisji: 2021, poniżej orła napis: 10 ZŁ, u dołu napis: RZECZPOSPOLITA / POLSKA. Z prawej strony, na tle wyodrębnionej płaszczyzny utworzonej z trójkątów o różnej wielkości kontury obszaru objętego III Powstaniem Śląskim.

Rewers: centralnie wyodrębniona płaszczyzna utworzona z trójkątów o różnej wielkości, na jej tle, u góry, z prawej strony wizerunek orła ze sztandaru powstańczego „Tobie Polsko” i z lewej strony orła napis: 100. ROCZNICA / III POWSTANIA / ŚLĄSKIEGO, poniżej, z prawej strony wizerunki dwóch powstańców przy karabinie maszynowym.


Specyfikacja: 

Emitent: Narodowy Bank Polski
Producent: Mennica Polska S.A. 
Materiał: srebro Ag 925 z matowaniem laserowym
Rant: gładki
Stempel: lustrzany
Średnica: 32 mm
Masa: 14,14 g
Nakład: do 12 000 sztuk
Projekt: Sebastian Mikołajczak

Moneta 200 zł

Awers: z lewej strony wyodrębniona płaszczyzna z wizerunkiem orła ustalonym dla godła Rzeczypospolitej Polskiej oraz oznaczeniem roku emisji: 2021, nawiązująca do sztandaru powstańczego „Tobie Polsko”. Z prawej strony, na tle konturów obszaru objętego III Powstaniem Śląskim wizerunek pieczęci Polskiego Komisariatu Plebiscytowego. U dołu napis: RZECZPOSPOLITA / POLSKA / 200 ZŁ. Pod orłem, po prawej stronie znak mennicy: m/w 

Rewers: z lewej strony wizerunki dwóch powstańców przy karabinie maszynowym. Z prawej strony wizerunek sztandaru powstańczego „Tobie Polsko” z napisem: Tobie Polsko oraz wizerunkiem orła. U dołu napis: 100. ROCZNICA / III POWSTANIA / ŚLĄSKIEGO 

Specyfikacja: 

Emitent: Narodowy Bank Polski
Producent: Mennica Polska S.A. 
Materiał: złoto Au 900 z matowaniem laserowym
Rant: gładki
Stempel: lustrzany
Średnica: 27 mm
Masa: 15,50 g
Nakład: do 1 500 sztuk
Projekt: Sebastian Mikołajczak

Źródło: Monitor Polski

Plakieta okolicznościowa i medalik propagandowy

Przeglądając archiwum Warszawskiego Centrum Numizmatycznego trafiłem na dwa historyczne walory związane z Powstaniem Śląskim. Pierwsza to bardzo ciekawa projektowo plakieta z 1922 roku autorstwa Jana Małety. na wizerunku można obejrzeć scenę powitania żołnierzy polskich przez powstańców i data 1922, u góry daty 20.III.1921 - 3.V.1921, u dołu napis POLSKO! WRACA DO CIEBIE ŚLĄSK PIASTOWY, na odwrocie sygnatura wydawców \TRUD\" SKA Z OGR. ODP. / w Warszawie / al. Jerozolimskie 23 oraz POLSKI BANK HANDLOWY / Oddział w Warszawie / ul. Próżna 3.


Drugim równie ciekawy, ale nie ze względów artystycznych co raczej propagandowych jest niemiecki medalik wybity w okazji (jeśli tak to można nazwać) Powstania Śląskiego 1921 roku. Niemcy nie mogli się najwyraźniej pogodzić z zaistniała sytuacją i wyemitowali medalik z polskim i niemieckim napisem, który brzmi tak: GÓRNOŚLĄZACY POMNIJCIE NA TO, ŻE Z NIEMIEC OTRZYMALIŚCIE CHRZEŚCIJAŃSTWO. 
PS. Aż chciałby się odpowiedzieć "Niemcy pomnijcie, że to wy zaatakowaliście Nasz kraj we wrześniu 1939 roku" ... ale przemilczę to, nie ma co rozdrapywać starych ran. To bowiem portal numizmatyczny a nie polityczny. 


Uruchomiliśmy dobrowolną zbiórkę pieniędzy na portalu www.zrzutka.pl na dalszy rozwój i działalność Portalu Numizmatycznego. Jeśli uważasz, że strona jest interesująca i warto ją wesprzeć WEJDŹ TUTAJ i dowiedz się więcej.


Komentarze