Szóstak "Ludu Płacz" - świadek burzliwej historii Polski.

Szóstak nazywany potocznie "Ludu Płacz" to ciekawa numizmatyczna pamiątka z burzliwych czasów walki o władzę pomiędzy Augustem II Mocnym a Stanisławem Leszczyńskim (wojna domowa 1704-1706). Status prawny tej monety od samego początku był niejasny, ponieważ w momencie jej bicia w roku 1706, widniejący wizerunku August II Mocny był już po abdykacji. Z formalnego punktu widzenia były one zatem nielegalne. 

Moneta została wybita dla opłacenia żołdu wojsk walczących po stronie Sasa (Augusta Mocnego), stacjonujących na terenie Wielkiego Księstwa Litewskiego. Odpowiedzialnymi za ich emisję był m.in podskarbi wielki litewski - Ludwik Pociej. 


Moneta została wybita w Moskwie (mennica kadaszewska) a nie jak pierwotnie przypisywano w Grodnie. Wybito ją z bardzo słabego srebra próby około 250 na krążku o średnicy 26 mm i masie 2,8 g.  Na rewersie monety widoczny jest herb Waga należący do Ludwika Pocieja oraz jego inicjały L-P. 

Szydercza nazwa „Ludu Płacz” pojawiła się w okresie późniejszym z powodu sygnowania monet inicjałami LP. Moneta została szybko wycofana z obiegu i w rezultacie stała się bezwartościowa w tamtych czasach. Dziś stanowi dużą rzadkość i ciekawostkę numizmatyczną. 


Herb Waga i inicjały LP


Ludwik Pociej i jego herb Waga. Postać delikatnie rzecz biorąc mało kryształowa. Zachęcam do zapoznania się z jego BIOGRAFIĄ

Uruchomiliśmy dobrowolną zbiórkę pieniędzy na portalu www.zrzutka.pl na dalszy rozwój i działalność Portalu Numizmatycznego. Jeśli uważasz, że strona jest interesująca i warto ją wesprzeć WEJDŹ TUTAJ i dowiedz się więcej.

Komentarze