Łódzka giełda kolekcjonerska 18-19.2023 - relacja

Ogólnopolska Giełda Rzeczy Dawnych i Osobliwości wpisała się na stałe w krajowy kalendarz numizmatyczny. Wydarzenie odbywające się dwa razy do roku ściąga setki wystawców i kupujących w całej Polski. Na da dni łódzka hala EXPO stała się numizmatycznym centrum Polski. Wiosenna edycja odbyła się w dniach 18-19 marca. Wydarzenie to jest doskonałą okazją nie tylko do zrobienia zakupów, ale także a może przede wszystkim unikalnym miejsce spotkań z innymi osobami o podobnych pasjach i zainteresowaniach. 

Po latach "zachłyśnięcia" się internetem, następnie okresem pandemii, kiedy to ludzie odcięci byli od wszelkich spotkań, giełd i targów, obecnie widać wyraźną potrzebę i chęć ze strony środowiska numizmatycznego na uczestnictwo w spotkaniach na żywo. Aukcje stacjonarne ściągają liczną grupę osób, ale jednak tego typu targi jak łódzka giełda stały się centrum spotkań kolekcjonerskich. 

Sobotnia frekwencja (bo byłem tylko w sobotę) nie zawiodła. Kilka minut po godzinie 7.00 otwarto bramy dla uczestników z tzw. karta kolekcjonera - droższy bilet uprawniający do wcześniejszego wejścia. Jest to opcja wygodna dla tych, którzy raz, że nie lubią kupować w tłumie a dwa wcześniejsze wejście umożliwia upolowanie potencjalnie lepszego towaru. Następnie punktualnie o godzinie 10.00 otworzyły się bramy dla wszystkich z pozostałymi biletami. Na jednym z poniższych zdjęć doskonale widać dużą grupę osób oczekującą na wejście. 

Giełda ściągnęła większość największych domów aukcyjnych, które zajęły w centralnym miejscu hali duże stoiska modułowe. Gro hali zajęli jednak prywatni kolekcjonerzy oraz mniejsze firmy numizmatyczne. 

Czy warto? Bez dwóch zdań tak. Wspomniałem już o tym we wstępie. Giełda to transakcje, można coś kupić, można coś sprzedać. Giełda to jednak także miejsce skupiające dziesiątki znajomych osób, z którymi na co dzień się nie widujemy (odległości, proza dnia codziennego) i dopiero podczas takiej giełdy mamy możliwość się spotkać. Ja podczas łódzkiej giełdy spotkałem osoby, z którymi nie widziałem sobie dobrych kilka lat i gdybym nie przyjechał sądzę, że kolejne kilka lat moglibyśmy się nie spotkać. 

Mija Łódź - gdzie zatem kolejne najbliższe większe targi? Warszawa 23 kwietnia 2023 roku. Warszawska Giełda Kolekcjonerska to wydarzenie, które od kilku lat przebija się na numizmatycznej mapie wydarzeń i wszystko wskazuje na to, że zapiszę się w kolekcjonerskim kalendarzu na stałe. Już dziś zapraszam wystawców jak i odwiedzających do zapisania sobie daty 23 kwietnia, aby przyjechać do stolicy. Warto - więcej szczegółów nt. WGK po kliknięciu w poniższy banner. 
FOTORELACJA Z ŁÓDZKIEJ GIEŁDY

W oczekiwaniu na wejście

Informator targowy

Banknoty PRL przeżywają swój renesans wśród kolekcjonerów

Jedne z licznych stoisk monetarnych


Gabinet Numizmatyczny Damian Marciniak

Salon Numizmatyczny Mateusz Wójcicki

Rzeszowski Dom Aukcyjny

Numis Poland Numizmatyka

Dom Aukcyjny NumimarketPodczas łódzkiej giełdy swoją premierę miały; dwutomowy katalog banknotów autorstwa Czesława Miłczaka oraz cenniki banknotów obiegowych i wzorów. Obydwa wydawnictwa były bardzo wyczekiwane przez środowisko kolekcjonerów pieniądza papierowego. Osoby zainteresowane zakupem katalogów lub cenników odsyłam do profilu FB firmy Numis Poland Numizmatyka, która jest wydawcą i dystrybutorem wspomnianych publikacji. LINK

Piotr Kosanowski
Komentarze