XVII Walny Zjazd Delegatów PTN w Biedrusku k. Poznania - RELACJA

Ile byśmy nie konferowali za pomocą środków łączności na odległość to i tak nic nie zastąpi spotkania człowieka z człowiekiem na żywo. Ta, coraz niestety częściej zapominana „mądrość ludowa” kolejny raz ukazała swą moc w trakcie odbywającego się w ostatni weekend pięknego miesiąca maja (26-28 maja) XVII Walnego Zjazdu Delegatów Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego, którego gospodarzem było oddalone o 21 km od Poznania – Biedrusko.

Wielu z naszych Szanownych Kolegów dopytywało i dopytuje o relację z zakończonych obrad i wychodząc naprzeciw tym oczekiwaniom, niżej podpisany, postara się takową przedstawić. Od razu przy tym zaznaczę, że siłą rzeczy będzie to relacja subiektywna. Wszak każdy z nas inaczej postrzega pewne kwestie i zwyczaje. Nie będzie to też relacja opisująca punkt po punkcie to co się działo – bowiem cały program (zrealizowany w 95 % - nie wypaliła niedzielna autokarowa wycieczka) znajduje się na fotografii zaproszenia.  


Miła pamiątka ze zjazdu. Okolicznościowy żeton dedykowany temu wydarzeniu.

Zacznę bardzo niepolitycznie (ale taka już ma natura) od tego przed czym przestrzegało mnie pewne grono znajomych – Zjazd z uwagi na „średnią wieku” Kolegów Członków PTN miał być nudnym, nic nie wnoszącym spotkaniem organizowanym pro forma. 

I tu pierwsze bardzo pozytywne zaskoczenie! Wśród Delegatów i co najważniejsze wśród Uczestników Zjazdu, który przybyli nań z tzw. głosem doradczym znalazło się wielu Kolegów (fakt, faktem płeć piękna była bardzo skromnie reprezentowana), którym wiekowo daleko do odwieszenia na „kołek” numizmatycznej Pasji i którzy zachowują szeroko zakrojoną aktywność w swoich działaniach.

  

Najmłodszy uczestnik zjazdu otrzymał upominek od Mennicy Polskiej - patrona honorowego oraz Numizmatyczne Puzzle od Portalu Numizmatycznego. O puzzlach więcej można przeczytać TUTAJ

Od pewnego czasu informowaliśmy, że Portal Numizmatyczny został patronem medialnym Zjazdu w Biedrusku. Tu drugie bardzo pozytywne, a przy tym nieskromne zaskoczenie – czy to wrodzony takt rozmówców, czy też fakt, który trzeba przyjąć za dobrą monetę – nie spotkałem w trakcie licznych rozmów osoby, która nie kojarzyłaby co najmniej naszego Portalu! Było i jest to nadal dla nas budujące uczucie, które przekonuje, że wkładany przez całą naszą Trójkę wkład w dalszy rozwój Portalu przynosi efekty! Jeden z ostatnich szlagierowych projektów – puzzle numizmatyczne był specjalną nagrodą dla najmłodszego Uczestnika Zjazdu. Poza tym Uczestnicy otrzymali pamiątkowe portalowe pocztówki. Warto podkreślić, że Zjazd był także okazją do spotkania się „w realu” wielu stałych Czytelników i aktywnych komentatorów Portalu.


Portal Numizmatyczny zaznaczył swoją obecność podczas zjazdu 

Trzecia rzecz – przez wszystkie dni Zjazdu Uczestnicy mogli w toczących się niemal w każdym zakątku Pałacu rozmowach wymienić swoje poglądy na aktualną sytuację Braci Kolekcjonerskiej, odnieść się do przeprowadzonych i planowanych przedsięwzięć (bardzo zacnie zapowiadające się wydarzenia w lipcu w Głogowie i w październiku w Częstochowie) oraz poczynić ustalenia w zakresie hmm…poszerzenia zasobów numizmatycznych. Poszerzeniu temu służyła także „minigiełda” zorganizowana w piątek przed otwarciem poszczególnych wystaw. 

Kolejną sprawą jest to co pokazały nie tylko wyniki wyborów jeżeli chodzi o wybór Prezesa Zarządu Głównego PTN, ale i sam skład Zarządu. Wydaje mi się, że zwycięstwo Prezesa Przemysława Ziemby dwoma głosami (26 do 24) ukazuje potrzebę wsłuchania się w głos szerszego grona Członków PTN i mocno sygnalizuje, że nad pewnymi kwestiami trzeba popracować. Głęboko przy tym wierzę, że ta praca przyniesie pożądane rezultaty. 

W trakcie sobotnich obrad po dość emocjonalnej dyskusji podjęto uchwałę m.in. o wprowadzeniu dożywotniej składki członkowskiej na wzór rozwiązań funkcjonujących w niektórych państwach zachodnich. Wybrano także częściowo nowe składy Władz Naczelnych PTN (niżej podpisany otrzymał kredyt zaufania poprzez wybór do składu Sądu Koleżeńskiego, w którym objął funkcję Sekretarza) oraz sprecyzowano dalsze kierunki działalności i rozwoju PTN. Pomimo tego , że w niedzielne południe Uczestnicy Zjazdu rozjechali się w różnych kierunkach naszego pięknego Kraju, głęboko ufam w to, że odświeżone i nawiązane relacje zostaną dobrze wykorzystane do dalszego rozwoju naszej Pasji.

Krystian Browarny vel PiwnyKomentarze