Z wizytą w Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju

W październiku 2022 roku miałem ogromną przyjemność odwiedzić, sławne wśród kolekcjonerów pieniadza papierowego, Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju. Placówka wyjątkowa i naprawdę unikatowa – myślę, że nie tylko w skali kraju ale i Europy. Stosunkowo niewielkie muzeum, ale myślę że niejedno wojewódzkie muzeum mogłoby się uczyć od tej placówki jak powinno działać i być prowadzone profesjonalnie i „frontem do klienta” muzeum z prawdziwego zdarzenia. Niezwykła ekspozycja historyczna została wzbogacona o wiele udogodnień, które niesie ze sobą nowa technologia. Do tego liczne wystawy czasowe, lekcje muzealne i przesympatyczny personel. Czego chcieć więcej? Chyba tylko tego, żeby wiele innych placówek muzealnych wzięło sobie za wzór działalność dusznickiego „skarbu”.

Samo muzeum mieści się w starym, zabytkowym młynie. Placówka została założona w roku 1968. Oprócz działalność statutowej, muzeum w niewielkim zakresie produkuje również i sprzedaje papier czerpany, wykonywany na starych urządzeniach, dawnymi technikami. Sam budynek w roku 2011 został wpisany na listę pomników historii.

Cała moja wizyta trwała nieco ponad 2.5 godziny. Zaraz na wstępie zostałem przywitany przez niezwykle sympatyczną Panią Izę, którą w tym miejscu gorąco pozdrawiam. Swoją drogą moja wizyta w tym muzeum była poniekąd związana z tym, że zostałem osobiście przez Panią Izę zaproszony do odwiedzenia tej placówki. Wiedząc, że dzień wcześniej będę we Wrocławiu na aukcji Salon Numizmatyczny Mateusz Wójcicki, skorzystałem z zaproszenia i w niedzielne październikowe przedpołudnie przyjechałem do Dusznik.Zanim odwiedziłem Duszniki, to wcześniej w sobotę brałem udział w aukcji stacjonarnej Salon Numizmatyczny Mateusz Wójcicki we Wrocławiu. Na zdjęciu licytacja papierowej ozdoby aukcji - 1000 złotych 1794 z okresu insurekcji kościuszkowskiej. 

Każdy zwiedzający wyposażony jest w audio przewodnik, który niezwykle ułatwia zwiedzanie. Zasada działania jest identyczna jak w innych muzeach. Przy wejściu do każdego pomieszczenia trzeba się „odklikać” na ścianie i słuchać tego co przewodnik ma do powiedzenia.

W pierwszych salach poznajemy najstarszą historię związaną z produkcją papieru, czyli przenosimy się do Chin, żeby po chwili powrócić na polskie ziemie. W trakcie zwiedzania oglądamy piękne filigrany, papiery z różnych krajów i papierni a w końcu mamy możliwość obejrzenia oryginalnych maszyn z epoki. Najciekawsze było jednak na końcu.

Zanim jednak nastąpiło to najciekawsze, obejrzałem wystawy czasowe, które mieszczą się na wyższych piętrach. Podobnie jak część historyczna tak i tu towarzyszyło mi wiele udogodnień technologicznych. Można było pod specjalnymi urządzeniami sprawdzić oryginalność posiadanych banknotów. Niestety te najbardziej spektakularne banknoty, które w ostatnim czasie zakupiło muzeum (bilety insurekcji), nie były prezentowane na wystawie a tylko można było podziwiać ich wierne kopie. Wiedząc jak delikatnym i podatnym na działanie światła jest papier było to absolutnie zrozumiałe.

Po obejrzenia wystaw czasowych przyszedł czas na najprzyjemniejszy moment – własnoręczne czerpanie papieru w obecności Pani Izy. Po krótkim przeszkoleniu wziąłem sito w dłoń i do dzieła. Udało się. Po raz pierwszy wykonałem swój własny kawałek papieru czerpanego.

Po nieco ponad 2.5 godzinnym zwiedzaniu, pełen pozytywnych emocji udałem się na dalsze zwiedzanie tego jakże urokliwego zakątka Polski, z którego na pewno jeszcze nie raz będę wracał.

Tymczasem, zanim odwiedzą Państwo osobiście to niezwykłe muzeum, zapraszam do obejrzenia krótkiej fotorelacji z mojej wizyty tam.

Pozdrawiam,
Piotr Kosanowski


Zapraszam do odwiedzania naszej strony na FB Pieniądz Papierowy oraz merytorycznej grupy dyskusyjnej PIENIĄDZ PAPIEROWY - GRUPA DYSKUSYJNA. To część dużego, ogólnopolskiego projektu Portal Numizmatyczny. Działamy na stronie www.portalnumizmatyczny.pl, ale również na FB oraz na INSTAGRAMIE.  

FOTORELACJA Z MUZEUM PAPIERNICTWA W DUSZNIKACH-ZDROJU Dziękuję za obejrzenie fotorelacji,

Z kolekcjonerskim pozdrowieniem
Piotr Kosanowski


Odwiedź Naszą stronę na FB Pieniądz Papierowy oraz merytoryczną grupę dyskusyjną PIENIĄDZ PAPIEROWY - GRUPA DYSKUSYJNA, które są częścią największego ogólnopolskiego projektu PORTAL NUMIZMATYCZNY. Jesteśmy również obecni na INSTAGRAMIE

Komentarze