FOLDER VIP 2 x 400 złotych 1996 WZÓR druk PWPW

Tym razem temat przedstawiony przeze mnie będzie łatwy i przyjemny w odbiorze i myślę, że zaciekawi wielu kolekcjonerów. Otóż swego czasu, bo w 2006 roku wpadła mi w ręce taka oto książeczka, folder, niby nic nadzwyczajnego jak na tamte czasy ale przyznam się, że zrobił na mnie wówczas ogromne wrażenie, oczywiście nie sama oprawa ale jego zawartość, a folder zatytułowany był:  „BANKNOTY ZABEZPIECZENIA” 

W środku, w niej znajdowały się dwa banknoty testowe, w sumie nazwa „banknoty” trochę w tym miejscu jest na wyrost, bardziej pasowałoby określenie „próba możliwości technicznych Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych”(PWPW), nazwa zbyt długa aby ją używać, a z uwagi na same wymiary waloru jak i zachowaną kompozycję, styl, szatę graficzną, nawiązującą do pozostałej serii banknotów będących w obiegu, z cała odpowiedzialnością możemy nazwać je banknotami testowymi lub jak kto woli banknotami studyjnymi.


Otóż w rzeczonej książeczce, folderze znajdowały się dwa takie egzemplarze o nominale 400 złotych, z wizerunkiem Króla Zygmunta III Wazy, oba tej o samej serii i numeracji AB 1687071, z wigilijną datą emisji 24 grudnia 1996r. Warszawa, a klauzula prawna o brzmieniu: BANKNOT PWPW S.A., NIE JEST PRAWNYM ŚRODKIEM PŁATNICZYM, nie pozostawiała złudzeń, że nimi nie moglibyśmy zapłacić w sklepie.

*Banknot No1 posiadał nadruk WZÓR na awersie, a na rewersie bez nadruku. 

*Banknot No2 nadruk WZÓR na rewersie, a na awersie  bez  nadruku. 

Celem wydania przez PWPW tej pozycji było okazywane jej VIP-om, właśnie w takiej postaci folderu opisującego wszystkie nowoczesne  techniki zabezpieczeń banknotów, jakimi dysponowała wówczas PWPW.

A przedstawiane były one ówczesnym decydentom w celu nakłonienia ich do decyzji, aby druk polskich banknotów 

przenieść z Wielkiej Brytanii (drukarnia Thomas De La Rue) do Polski (PWPW Warszawa),  jak wiadomo inicjatywa była jak najbardziej trafna i udana, bo w końcowym efekcie zadecydowano o przeniesieniu druku banknotów do Polski.

A co zadecydowało o decyzji przeniesienia druku do naszego kraju? Odpowiedź jest prosta, właśnie wydanie takich folderów, wystarczy przyglądnąć się tym banknotom testowym, czym one się cechują.

Proszę zaglądnąć na załączone fotki, tam stronę w folderze poświęconą technikom zabezpieczeń podzieliłem na 4 aby odczyt dla Państwa był łatwiejszy.
Oczywiście nie byłbym sobą, gdybym banknotów nie wyciągnął z folderu i nie sprawdził tych wszystkich cudownych zabezpieczeń.

Banknoty po wyciągnięciu prezentowały się znakomicie:

Poniżej przedstawię kilka technik zabezpieczających, nie wszystkie ale te co zrobiły na mnie wówczas wrażenie :

* Przede wszystkim zaskoczył mnie sam papier, miły w dotyku,  jakościowo lepszy nawet od obecnie stosowanego, cieńszy, z przepięknym połyskiem, bardziej elastyczny, wg mnie bardziej  wytrzymały, zapewne mniej zużywający się w obiegu.

* jakość znaku wodnego (wizerunek Króla Zygmunt III Wazy z profilu), precyzja, odwzorowanie postaci, zdecydowanie wg mnie jest lepsza niż na banknotach  obecnych będących w obiegu. 

* druk rozety hologramowej, w tym przypadku to bardzo efektowne zabezpieczenie, od  razu  wpadające  w oczy.

* zastosowanie druku kątowego (suchy wklęsłodruk), pięknie  widoczny nominał 400zł  pod odp. kątem.

* zastosowanie druku farbą optycznie  zmienną  (gilosza zmienia kolory w  zależności o kąta patrzenia)

i wiele innych zabezpieczeń znanych nam z banknotów będących obecnie w obiegu. O zaawansowanych możliwościach drukarni  PWPW niech  świadczy fakt, iż na banknocie studyjnym  zastosowano  nawet zabezpieczenia nie opisane w folderze, jak i nie będące w użyciu we współczesnych banknotach, tj. wrosty w papierze  kolorowych nitek bawełnianych.

Podejrzewam, że banknoty te posiadają też inne już sekretne zabezpieczenia, znane tylko  wąskiej grupie wtajemniczonych.

Banknoty studyjne 400zł  występują w różnych wariantach/odmianach, ponieważ z tego co mi wiadomo, jak do tej pory nikt nie podjął się szerszej klasyfikacji ich odmian, zaproponuję własną. Moja propozycja usystematyzowania, to nadanie im symbolu PWPW400, tak aby było to wiadome dla każdego o jaką pozycję chodzi.

 i tak mamy:

*PWPW400-1) typ z nadrukiem WZÓR na awersie,

*PWPW400-2) z nadrukiem WZÓR na rewersie,

*PWPW400-3) bez nadruku WZÓR, druk kompletny,

*PWPW400-4) bez nadruku WZÓR i bez rozety hologramowej,

*PWPW400-5) z obustronnym nadrukiem w kol. czarnym SPECIMEN, bez rozety hologramowej.

Spotykamy też próby druku zarówno samego awersu jak i rewersu, jak i destrukty w postaci zadrukowanego tylko rewersu z czystym awersem ale tych bym wyłączył do określenia odmian, a jedynie warianty o pełnym, ukończonym druku.

Jeśli dysponują Państwo jakimś innym typem, to proszę o uzupełnienie tej informacji w komentarzach.

I tyle w temacie, tak już na koniec taka dygresja ode mnie ,...osoby znające mnie bliżej wiedzą, że nie darze zbytnią atencją współczesnych banknotów kolekcjonerskich czy testowych ale przeciwnikiem ich nie jestem, szanuje liczne grono kolekcjonerów co się tym zajmują,...jedynym wyjątkiem jest właśnie ta pozycja z dzisiejszego artykułu, dla mnie jest wyjątkowa, bo nie jest zrobiona dla kolekcjonerów ale została wytworzona w bardzo niskim nakładzie, w zgoła odmiennym celu. Dziś ten banknot studyjny jest obiektem kolekcjonerskim mocno poszukiwanym i rzadko pojawiającym się w ofertach sprzedażowych.

z kolekcjonerskim pozdrowieniem

Paweł Pawłowski (pawpaw)

Komentarze

  1. "Banknoty studyjne 400zł występują w różnych wariantach/odmianach, ponieważ z tego co mi wiadomo, jak do tej pory nikt nie podjął się szerszej klasyfikacji ich odmian, zaproponuję własną."

    Odpowiedni wątek był na nieistniejącym już forum monety.pl i został reaktywowany przeze mnie w 2020 na monetyforum.pl

    https://monetyforum.pl/viewtopic.php?f=7&t=1518#p26989

    Zilustrowałem 8 wersji druku oraz próbne wydruki danej warstwy

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz