8 Aukcja NUMIS POLAND Krzysztof Klitończyk | 6-7.11.2021

Przed nami kolejna - ósma aukcja NUMIS POLAND Krzysztof Klitończyk. Dwudniowe wydarzenie odbędzie się już w najbliższy weekend 6-7 listopada 2021 roku. Pod "młotek" pójdzie 1244 pozycje z przekrojowej oferty monet, medali, banknotów, papierów wartościowych i literatury. Od kilku dni aukcja jest otwarta do rejestracji i składania limitów. 

Poznańska firma na rynku numizmatycznym istnieje od kilku dobrych lat. Zliczając wszystkie aukcje (wraz z e-aukcjami) nadchodzące wydarzenie będzie 12 aukcją online tej firmy. Generalnie większość dotychczasowych aukcji   miało charakter przekrojowy; monety, medale, banknoty, ale z wyraźnym naciskiem na dobry pieniądz papierowy, nie zapominając jednak o "metalu" - co mnie jako kolekcjonera głównie monet bardzo cieszy. 

W kilku wpisach na FB prezentowałem wybrane najciekawsze pozycje, na które warto zwrócić szczególną uwagę. Generalnie przy przeglądaniu oferty aukcyjnej tego czy innych domów aukcyjnych mam swoje grupy do których zawsze kieruję pierwsze kroki. Jeśli chodzi o monety to, mimo że obecnie ich nie kolekcjonuję, to jako pierwszą kategorię przeglądam II RP - grupę z reguły najbardziej reprezentatywną dla każdego domu aukcyjnego i z punktu widzenia kolekcjonerskiego jedną z najpopularniejszych. W krótkim artykule nie sposób oczywiście opisać wszystkiego się skupiam się tylko i wyłącznie na tych najciekawszych. 

Żeby tradycji stało się zadość zacznijmy zatem od tej kategorii. Oferta liczy 183 przedmioty przygotowane przekrojowo - monety w slabach i bez, drobne groszowe i większe srebrne. Na pierwszy plan pod względem rzadkości i ceny wysuwają się napewno dwie pozycje: 5 zł Nike 1932 (poz. 347 | LINK) oraz 5 zł Sztandar wersja głęboka 1930 (poz. 348 | LINK ). 


5 zł Nike 1932 to najrzadszy i najbardziej poszukiwany ze wszystkich roczników tej emisji. Więcej o samej monecie w archiwalnym artykule TUTAJ


5 zł Sztandar wersja głęboka - rzadsza od typowej płytkiej wersji, którą po drobnych detalach można odróżnić od siebie. Opisałem to w osobnym artykule TUTAJ

Przeskoczmy na chwilkę do monet Polski Królewskiej, zęby za chwilę przejść do papieru, który na tej aukcji mimo, że nie będzie białych kruków, zapowiada się bardzo interesująco. Sam na papier złożyłem kilka limitów - czy się uda, poczekajmy do weekendu. Wróćmy jednak jeszcze do metalu. 

Złoto Polski Królewskiej, bez względu na wymiary i masę zawsze rozbudza wyobraźnię. Na aukcji dukaty będą miały reprezentację w postaci monety Stefana Batorego z rocznika 1586 z mennicy gdańskiej. 

Dukat Stefana Batorego z mennicy gdańskiej, rocznik 1586 | poz. 74 | LINK 

Miłośnicy mennictwa ostatniego króla Polski zawieszą oko zapewne na menniczej złotówce z notą MS 63. Oferowany egzemplarz to jedna z dwóch sztuk o tej nocie w NGC dla rocznika 1790 | LINK 


Prezentowana złotówka z rocznika 1790 to jedna z dwóch sztuk z oceną MS 63 w gradingu NGC. | LINK

Kończąc temat metalu chciałbym wspomnieć jeszcze o plakiecie i medalu, których opisy na profilu FB wzbudziły bardzo duże emocje i zainteresowanie. Mam tu na myśli plakietę z okresu II RP z wizerunkiem Juliusza Słowackiego oraz medal "Złotogrosz", który po ostatnim wpisie na FB dostał drugiego życia. 

Plakiety Mennicy Państwowej okresu międzywojennego to niezwykle ciekawy, ale cały czas mało popularny temat wśród kolekcjonerów. A szkoda bo mają one wszystko to co dla kolekcjonera ważne - bardzo niskie nakłady, ciekawe projekty i cały czas jeszcze przystępne ceny. Szerszy opis historii plakiet można znaleźć na profilu Portal Numizmatyczny na Facebook


35 komentarzy pod wpisem na Facebooku nt. Złotogrosza mówi samo za siebie - po Naszej informacji o nim na profilu, że pojawi się na aukcji Numis Poland medal ten dostał drugiego życia. PRZECZYTAJCIE TUTAJ


"Złotogrosz" bo tak ten medal jest nazywany to numizmat wykonany w oparciu o niezrealizowany projekt monety kolekcjonerskiej , której emisja miała być związana z denominacją 1995.
Według informacji do których dotarłem w materiałach internetowych, miała to być początkowo moneta o nominale 200 000 zł z datą 1992. Podaje się, że zostało wybitych tylko kilka monet z napisem "próba" - do masowej produkcji nie doszło.
Są rozbieżne informacje co do nakładu - jedne źródła podają 200 sztuk inne z kolei że nakład był otwarty. Złotogrosz wybito na krążkach 38.61 mm i masie 1 oz. srebra Ag 999.
Dziś na rynku numizmatycznym pojawiają się rzadko i są poszukiwane przez kolekcjonerów III RP. Bez wątpienia możemy o tym numizmacie mówić jako jednym z ciekawszych ze względu na swoje dzieje w dziejach mennictwa lat 90-tych.

PIENIĄDZ PAPIEROWY

W ofercie nadchodzącej aukcji znalazły się aż 466 pozycje w kategorii polskiego pieniądza papierowego. Spośród całości szczególnie chciałbym wyróżnić trzy pozycje, szerzej opisane na profilu Facebook PIENIĄDZ PAPIEROWY

1 000 marek polskich Generalne Gubernatorstwo 1916 - GENERAŁ | poz. 728 | LINK


Banknot 1 000 marek polskich to najwyższy nominał emisji Generalnego Gubernatorstwa. Piękny i niezwykle efektowny banknot wydrukowany na charakterystycznym prążkowanym papierze (na takim papierze wydrukowano jeszcze; w I serii jenerał 20, 50 i 100 mkp i w II serii Generał 20, 100 i 1 000 mkp). W obiegowych stanach można powiedzieć, że dostępny powszechnie. W bankowych i okołobankowych śmiało można zaryzykować stwierdzenie, że pojawiający się incydentalnie na rynku kolekcjonerskim.
Banknot ten należy do II serii Generalnego Gubernatorstwa - z napisem Generał zamiast jenerał. Stylistycznie utrzymany w konwencji pozostałych emisji wyższych nominałów tego okresu. Szczególną uwagę chciałbym zwrócić na wizerunki dwóch postaci - Minerwy, będącej personifikacją i symbolem wiedzy, sztuki, rozumu oraz męskiej postaci, uosabiającej siłę, pracę i przemysł. Banknot wydrukowany został w technologii typografii.
Banknot w obiegu funkcjonował od stycznia 1918 roku. Wycofany został wraz z innymi nominałami Generalnego Gubernatorstwa dnia 30.11.1923 roku.


50 złotych 1940 seria A WZÓR | poz. 869 | LINK


Prezentowany banknot 50 zł 1940 z serii A jest jednym z trudniej dostępnych banknotów z tego okresu w nieobiegowym stanie zachowania. Ten prezentowany tutaj został oceniony w gradingu na PMG 66 EPQ a więc jedną z najwyższych dla tego banknotu.
Ostatnie notowania dla tego nominału w tej serii i zbliżonej nocie oscylują w granicach 3 tys. złotych. Ze względu na rosnące zapotrzebowanie rynku na najlepsze egzemplarze, najbliższa licytacja może zaskoczyć i cena poszybuje dużo wyżej. Jak będzie? Przekonamy się za kilka dni.


5 złotych 1940 seria C 0000000 | poz. 843 | LINK


Wzór banknotu 5-złotowego z zerową numeracją to przykład rzadkiego wzoru banknotu Generalnego Gubernatorstwa tzw. banknotu okupacyjnego, którego istnienie jeszcze niedawno poddawano w wątpliwość.
W okresie funkcjonowania Generalnego Gubernatorstwa (1940-45) Bank Emisyjny wprowadził do obiegu dwie emisje banknotów okupacyjnych; z datą 1 marca 1940 oraz 1 sierpnia 1941. Prezentowany egzemplarz należy do emisji pierwszej - marcowej.
Banknoty okupacyjne projektował Leonard Sowiński, wzorując się na banknotach przedwojennych. Wzorem dla projektu okupacyjnej 5-złotówki była emisja 5-złotowa z 2.01.1930 roku (projekt Wacława Borowskiego). Chodziło o to, aby zachować pozory ciągłości państwa. Pierwsza emisja banknotów w tym omawiana "piątka" drukowane były w Wiedniu.
Zarówno wzór tej pięciozłotówki jak i wszystkich innych wzorów okupacyjnych na rynku aukcyjnym występuje bardzo rzadko a jeśli już to z reguły w dużo słabszych stanach od tego tu prezentowanego. Lucov dla tego nominału daje stopień rzadkości R6.Komentarze