5 zł, Brama Żuraw w Gdańsku z serii Odkryj Polskę

Znamy już wizerunek kolejnej monety 5 złotowej wchodzącej w skład serii obiegowych okolicznościówek "Odkryj Polskę". Na wizerunku upamiętniono Gdańsk i znajdującą się w tym mieście słynną Bramę Żuraw. Jest to już 13 moneta emitowana w ramach tej serii. Do obiegu trafi 21 maja 2021 roku w dość ograniczonym jak na tę serię nakładzie 1 000 000 sztuk. Jest to najniższy nakład ze wszystkich dotychczas wyemitowanych monet w ramach tej serii. 

W 2014 roku Narodowy Bank Polski rozpoczął emisję serii „Odkryj Polskę”. Ma ona przybliżać miejsca i zdarzenia ważne dla naszego kraju. Monety emitowane w tej serii mają rozmiar standardowych monet obiegowych o nominale 5 zł. Więcej nt. tej serii napisałem w artykule pt "Okolicznościowe 5 - złotówki. Czy to dobry pomysł dla początkującego zbieracza?"

Seria ta od samego początku cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem kolekcjonerów, którzy dotychczas zbierali m.in okolicznościowe 2 zł Nordic Gold. Te w roku 2014 zostały niejako zastąpione właśnie emisją okolicznościowych 5 złotówek. Ja, mimo iż zbieram monety Polski Królewskiej, nie ukrywam, że również ma pewien sentyment do tych "piątek" i z każdej emisji staram się kupić 2-3 sztuki. Jedynym mankamentem wg mnie jest emisja zaledwie dwóch tematów w roku. Osobiście uważam, że 4-5 emisji w ramach tej serii rocznie byłoby optymalnie - koszt dla kolekcjonerów do udźwignięcia a i częściej trafiałoby coś do kolekcji u osób, które zbierają tylko np. te "piątki". 

Jeżeli podoba Ci się ten portal i uważasz treści tu publikowane za ciekawe i wartościowe i chciałbyś aby strona dalej tak dynamicznie się rozwijała, wesprzyj jej rozwój drobnym groszem. Wejdź na "Zrzutkę" i dorzuć grosika. KLIKNIJ TUTAJ. 

Awers monety jest wspólne dla całej serii. Centralnie, na wyodrębnionej płaszczyźnie w kształcie koła wizerunek orła ustalony dla godła Rzeczypospolitej Polskiej. Poniżej orła półkolem oznaczenie roku emisji: 2021. W otoku, u góry półkolem napis: RZECZPOSPOLITA POLSKA; u dołu półkolem napis: 5 ZŁOTYCH, poprzedzony oraz zakończony perełką. Pod orłem, po prawej stronie, znak mennicy: m / w

Na rewersie z kolei centralnie, na wyodrębnionej płaszczyźnie w kształcie koła wypełnionej falistymi liniami wizerunek Bramy Żuraw w Gdańsku widoczny z prawego brzegu rzeki Motławy, z prawej strony, na granicy dwóch płaszczyzn herb Gdańska. W otoku, u góry półkolem napis: BRAMA ŻURAW, u dołu, wzdłuż krawędzi, na tle falistych linii półkolem napis: W GDAŃSKU, z lewej strony, wzdłuż krawędzi wyodrębnione pole, na którym w zależności od kąta patrzenia widoczne są napisy: NBP lub rok: 2021

Parametry techniczne: 
  • nominał:   5 zł
  • materiał:   bimetal (pierścień miedzionikiel, rdzeń brązal)
  • średnica:   24 mm
  • masa:        6,54 g
  • nakład:      1 000 000 sztuk
  • emisja:      21.05.2021

Źródło informacji: Monitor Polski

Komentarze