Dwunominałowe Monety z lat 1832 - 1850 bite dla Królestwa Polskiego

W roku 2018 na polskim rynku wydawniczym ukazała się unikatowa publikacja szczegółowo opisująca dwunominałowe monety z lat 1832-1850 bite dla Królestwa Polskiego. Ja natrafiłem na nią zupełnym przypadkiem dopiero kilka tygodni temu. Publikacja ta, autorstwa Pana dra hab. Adama Kuriańskiego, to pokłosie kilkunastoletniej obserwacji i kwerendy rynku numizmatycznego autora podparte wiedzą ze sztandarowych książek traktujących o monetach XIX wieku (Plage, Berezowski, Bitkin). Dla osób interesującym się mennictwem tego okresu pozycja niezbędna w domowej biblioteczce. Warto dodać, że książka ukazała się w ekstremalnie niskim nakładzie - zaledwie 200 egzemplarzy. Obecnie bardzo trudno dostępna - pojedyncze
egzemplarze czasem pojawiają się na portalach aukcyjnych. 

W książce zilustrowano ogromną ilość wariantów i odmian monet tego okresu. Treść podzielona jest na dwa zasadnicze rozdziały: monety polsko-rosyjskie 1832-1841 oraz rosyjsko-polskie 1842-1850. Każdy z nich dzieli się na podrozdziały (każdy podrozdział to konkretny nominał podzielony dodatkowo na bicie w Warszawie oraz w Petersburgu). 


Każdy z porozdziałów poprzedzony jest krótkim wstępem szczegółowo opisującym dany nominał. W dalszej części zilustrowane zostały zdjęciami wszystkie odmiany i warianty, do których udało się autorowi dotrzeć. Każdy z działów wzbogacony jest ponadto o tabelaryczne zestawienie wszystkich wariantów ze szczegółowym opisem cech charakterystycznych. Nie jest to "łatwa" lektura to napewno. Pewne jest jednak to, że na polskim rynku wydawnictw numizmatycznych brakowało takiej publikacji. W mojej ocenie dla każdego kto interesuje się mennictwem tego okresu (czy to aktywnie zbiera monety XIX wieku, czy zajmuje się naukowo tym okresem w numizmatyce) jest to pozycja niezbędna. 


Specyfikacja:

Warszawa 2018
wydanie: I
objętość: 240 stron
format: 300 x 210 mm
oprawa: twarda
nakład : 200 sztuk

PS. Tu się muszę "przyznać", że wielokrotnie robiłem już podejścia do zawężenia moich zainteresowań numizmatycznych tylko o monety tego okresu, ale trzeba jednak mierzyć siły na zamiary. Egzemplarze w dobrych stanach z tego okresu są obecnie poza moim zasięgiem finansowym a zbieranie słabiutkich stanów mnie nie satysfakcjonuje. Niemniej mimo, że nie gromadzę regularnie monet tego okresu to od czasu do czasu 1-2 sztuki kupię, żeby cieszyły oko. 


Komentarze