100 rarytasów numizmatycznych z MN w Krakowie - ponadczasowe wydawnictwo


Chyba wszyscy zgodzimy się ze stwierdzeniem, że dobre przykłady i wzorce powinniśmy promować. Dziś chciałbym taki jeden zaprezentować z zakresu literatury numizmatycznej. Ten absolutnie fantastyczny album został wydany wprawdzie w 2012 roku, ale absolutnie nie traci na swoje aktualności. Wręcz przeciwnie. Dziś stanowi perełkę wśród wydawnictw numizmatycznych a na wtórnym rynku chąc go kupić musimy zapłacić wielokrotność ceny wydawniczej. Proszę mi jednak uwierzyć, że naprawdę warto, bo takie albumy nie ukazują się codziennie. 

W 2012 roku Muzeum Narodowe w Krakowie wydało publikację prezentującą 100 najciekawszych, najrzadszych, najbardziej inspirujących numizmatów z ich przebogatych zbiorów. Tak właśnie powstał album "100 rarytasów numizmatycznych w Muzeum Narodowym w Krakowie", który był częścią dużego projektu pod nazwą Europejskie Centrum Numizmatyki. 

Dla 99.9% osób, które miały w rękach ten album prezentowane tam walory są poza jakimkolwiek zasięgiem finansowym. Jednak już samo obcowanie z takimi rarytasami poprzez posiadanie i przeglądanie tego albumu jest już jakąś rekompensatą. Pierwsze co zauważamy biorąc ten album do ręki to poza zawartością merytoryczną również doskonały projekt i wykonanie. Niestety dziś autorzy wielu publikacji numizmatycznych stawiają tylko na stronę merytoryczną, zapominając o stronie graficznej i edytorskiej. Nie często zdarza się, aby merytoryka szła w parze w grafiką a szkoda bo o ile milej dla oka czyta się książkę nie tylko pełną wiedzy ale i dobrze zaprojektowaną. 

Album otwiera jeden z najwcześniej wybitych monet na terenie ziem polskich - stater celtycki "typu krakowskiego". Kolejne 8 numizmatów to okres średniowiecza - tu trzeba wspomnieć o unikatowym denarze GNEDZUN CIVITAS, który również jest wśród tej "ósemki". Zaprezentowany jest tu również unikalny floren Władysława Łokietka czy grosz krakowski Kazimierza Wielkiego. 


Okres polskiego mennictwa nowożytnego reprezentowany jest przez 89 monet i medali. Gdyby chcieć tu wymienić te najciekawsze musielibyśmy wypisać wszystko 89 walorów. W tej grupie możemy oglądać piękne dukaty, talary zwykłe i medalowe, medale koronacyjne. Prawdziwą ozdobą tego działu jest bez wątpienia 100 dukatówka Zygmunta III Wazy - moneta legenda. Dział ten kończą monety Stanisława Augusta Poniatowskiego z m.in słynnym Talarem próbnym tzw. Morikofera. 


Album zamykają dwa rzadkie banknoty - unikatowy bilet kasowy Królestwa Polskiego na 100 zł z 1824 roku oraz również unikatowy projekt biletu bankowego na 100 zł Banku Polskiego z 1830 roku. 

Książka niestety obecnie jest bardzo trudno dostępna i jeśli już pojawia się na rynku wtórnym to jej ceny są bardzo wysokie. Jednak dla tych, którzy poza specjalistycznymi katalogami dokumentującymi różnorodność odmian i typów monet, cenią sobie eleganckie wydawnictwa numizmatyczne, których lekturą możemy się rozkoszować wielokrotnie jest to publikacja napewno godna polecenia. 

Ja tę książkę kupiłem 2012 roku zaraz po jej wydaniu i jakiś czas po zapoznaniu się z nią szczegółowo zrobiłem sobie wycieczkę do Muzeum Hutten-Czapskiego, aby oglądane w albumie monety, móc obejrzeć na żywo. To było prawdziwe dopełnienie i zwieńczenie tej numizmatycznej przygody. 

Komentarze